Sağlık

7 B12 Vitamini B12 Eksikliğiniz Bulunur ve Belirtileri

Eğer çoğu insan gibiyseniz, o zaman doğru şekilde yemek için ve elinizden gelenin en iyisini yaparak taze yiyeceklerden vücudunuza gerekli tüm mineralleri, vitaminleri ve besinleri sağlarsınız.

Ancak, doğru bir şekilde yemeye çalışıyor olsanız bile, vitamin eksikliği semptomlarına şahit olmak olağandışı değildir.

İnsanlar sindirim sürecinde yedikleri besinlerden vitamin, mineral ve diğer besinleri alırlar. Vücutta doğal olarak sentezlenen D vitamini gibi bazı vitaminler olsa da, tükettiğimiz gıdalardan almamız gereken B12 gibi bazı vitaminler var.

B12 vitamini, yeni kırmızı kan hücreleri, sinirler ve hatta DNA oluşturmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çok önemli bir besindir.

Veganizm ve B12

Bitkiler genellikle vitaminlerle doludur, ancak B12'ye gelince, B12 sağlayabilen çok az sayıda bitki vardır. Bu nedenle sıkı diyetlerden sonra vejeteryanlar ve veganlar sıklıkla B12 eksikliği semptomları yaşarlar. Bu gibi durumlardan kaçınmanın en basit çözümü, güçlendirilmiş fındık sütü ve soya gibi bu vitaminle zenginleştirilmiş yiyecekleri tüketmektir.

Mantarlar ve bakteriler dahil olmak üzere bazı mikroorganizmalar B12 vitamini oluşturabilir. Bakterilerin toprakta bulunabilmesi nedeniyle, topraktan gelişen yiyecekler bu vitaminden az miktarda gelebilir. Sebzelerinizi gereğinden fazla soymanız durumunda, yararlı bakterileri yok ediyor olabilirsiniz.

Doğal olarak az miktarda B12 vitamini içeren yiyeceklerden bazıları mantar ve tempeh dahil bazı fermente yiyeceklerdir. Nori aslında bir çeşit yosun.

Ek olarak, beslenme mayası sisteminize bir miktar B12 getirmenin başka bir yoludur. Ovo-Lacto diyetini takip eden vejetaryenler süt, yumurta ve yoğurttan yeterli miktarda vitamin alabilirler. Biraz araştırma yapın ve B12 vitamini bakımından zengin diğer yiyecekleri bulun.

B12 Enjeksiyonları

Bazılarınız B12 enjeksiyonlarının varlığının farkında olabilir. Bu enjeksiyonlar genellikle enerji arttırıcı olarak veya ağırlık kaybı için kullanılır.

Gerçek şu ki, bu enjeksiyonları kullanmanın yararlarını doğrulayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur. B12 olsa bile, bir vitamin çekerek enerji seviyelerini arttırmayı ve kalorileri ve ekstra kiloları azaltmayı beklemek mantıksızdır.

Takviyeler kullanmak için iyi bir fikir mi?

B12 takviyeleri söz konusu olduğunda, bunların iki şekilde geldiğini bilmelisiniz – kapsül ve sıvı. Süt ürünleri, yumurtalar ve etleri yememeniz (veya sadece küçük miktarlarda yememeniz) durumunda, B12 takviyesi kullanmak iyi bir fikir olabilir.

B12 eksikliği yaşama şansı daha yüksek olan kişilerin kategorileri yaşlılar, kilo kaybı ameliyatı, HIV pozitif bireyler ve Crohn hastalığı gibi belirli sindirim sorunları ile uğraşan kişilerdir. vitaminler ve mineraller.

Emziren annelerin ve hamile kadınların daha fazla miktarda B12 vitaminine ihtiyaç duyduklarını belirtmekte fayda var. Bebeklerine de bakmaları gerekiyor, bu yüzden daha fazla B12'ye ihtiyaçları var. Doktorunuza danışmak ve sizin ve bebeğiniz için hangi miktarın ideal olduğunu bulmak en iyi fikirdir.

Ne tür bir diyet takip ediyorsanız yapın, sağlık sorunlarından kaçınmak için yeterli miktarda B12 almalısınız. Vücuttaki B12 seviyesi hakkında endişeliyseniz, kan testi yapın. B12 vitamini eksikliği durumunda doktorunuz ayrıca takviyeler önermelidir.

B12 Vitamini Önemi

Gerçek şu ki, bu vitaminden yüksek miktarlarda ihtiyacınız yok. Nitekim günlük önerilen B12 alımı, hemen hemen tüm vitaminlerin en düşüğüdür. Ortalama bir yetişkin günde yaklaşık 2.4 mikrograma ihtiyaç duyar. Ancak, bu vitamin vücudumuzdaki birçok fonksiyon için çok önemlidir. B12 eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Öte yandan, ciddi bir B12 vitamini eksikliği dolaylı olarak anemi, depresyon ve diğer birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için, B12 eksikliğinin belirtileri ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

B12 Eksikliğiniz Bulunan 7 İşaret

1. Uyuşma ve Karıncalanma Sensation

Ayaklarınızdaki ve ellerinizdeki duyuların çoğunun gittiğini hissediyorsanız ve bu alanda karıncalanma olduğunu fark ederseniz, B12 vitamini eksikliği ile başa çıkmanız için büyük bir şans var. Bunun doğru olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuza danışın ve kan testi yapın.

2. Yorgunluk

Her zaman yorgun hissediyor musun? B12 Vitamini, aerobik enerji seviyelerinin düzenlenmesi sürecinde önemli bir rol oynar. Bu besleyiciden yeterli miktarda yoksa, vücudunuz yeterli oksijen ve enerji alamaz. Bu gibi durumlarda, baş dönmesi hissetmek de olağandışı değildir.

3. Eklem Ağrısı

artrit) veya yaralanmalar B12 eksikliğini gösterebilir. Ek olarak, bilim adamları B12 eksikliği çeken bireylerin çok daha yavaş reflekslere sahip olduğunu fark etmişlerdir.

4. Zayıflık

Kısa bir süre önce yayınlanan bir vaka çalışması, aşırı B12 vitamini eksikliği çeken bir erkeğin, hissettiği zayıflık nedeniyle düzgün yürüyemediğini göstermiştir. Yani, şaşırtıcı, denge sorunları, kas ve eklem zayıflığı bu eksikliğin diğer bir işaretidir.

5. Hızlı Solunum veya Kalp Atışı

Düzensiz kalp atışı, solunum ile ilgili güçsüzlük ve hızlı kalp atışı vücuttaki B12 vitamini eksikliği ile ilişkilendirilmiştir. Bu konuda endişeleniyorsanız bir doktora gidin.

6. Şişmiş Dil

Dillerinde iltihaplanmaya şahit olan B12 eksikliği çeken kişiler var. Ek olarak, pürüzsüz bir dil ve azaltılmış bir tat alma duyusu B12 eksikliğinin diğer bir işaretidir.

7. Sarılık

Bilmiyorsanız, sarılık, cildin veya gözlerin beyazlarının sararmaya başladığı tıbbi bir durumu tarif etmek için kullanılan bir terimdir. B12 eksikliğinin yanı sıra sarılık, diğer birkaç sağlık sorunuyla ilişkilidir.

Bu yedi B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ve semptomlarından herhangi birini fark ettiğinizde bir sağlık uzmanından yardım isteyin. Bir doktor bu problemin olup olmadığını bir kan testi yardımı ile öğrenebilir.

B12 vitamini yönünden zengin yiyeceklerin tüketilmesi, günlük B12 alımı önerileri ve düzenli kan testleri yapılması, ailenizin vücudunuzdaki sağlıklı B12 vitamini seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu