Sağlık

Alkol Bağımlıları İçin Detoksifikasyon İşlemi

Alkol detoksifikasyonu, zorla geri çekilme süresi boyunca vücuttan alkolün alınması işlemidir. Bu süre zarfında alkolden uzaklaşma semptomlarının etkisinin sınırlandırılmasına yardımcı olan diğer ilaçları da uygulayacak lisanslı bir pratisyen hekim bu prosedürü uygular.

Çekilme semptomlarından bazıları aşağıdakileri içerir:

· Uykusuzluk hastalığı

· Baş ağrısı

· Çarpıntı

· Elleri titriyor

· Terlemek

· Nemli cilt

· Soluk

· İrileşmiş gözbebekleri

· Göz kapaklarının kontrolsüz hareketleri

· Mide bulantısı

Alkol Detoksifikasyon Süreci

Tedavi başlamadan önce, pratisyen hekim bireyin evdeki alkolün detoksifikasyonuna devam edip etmeyeceğini veya alkol detoksifikasyon merkezine yönlendirilip yönlendirilmeyeceğini belirler.

süreç

İlk gün reçeteli ilaçların yüksek dozları verilir. Bu işlem sırasında kullanılan en yaygın ilaçlardan bazıları şunlardır:

benzodiazepinler

Daizepam, oxazepam ve Chlordiazepoxide gibi benzodiazepinler, alkol yoksunluğu ve titremesinin kaygı semptomlarını tedavi etmek için uygulanır. Bir süre sonra, uygulayıcı, dozu azaltır ve B1 gibi vitamin takviyeleri verir.

Topirimate, hastanın ruh halini sabitleyen bir antikonvülzandır. Alkol için istek azaltmada yardımcı olur.

baklofen

Kas gevşetir, böylece alkol için istek azaltır

naltrekson

Alkol arzusunun azaltılmasına yardımcı olur ve alkolün olumlu etkisini azaltır.

Disülfiram

Alkol isteğini azaltır ve aynı zamanda nüks riskini azaltır.

Azot oksit

Bu gaz alkolü geri çekmek için güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır. Bu gazın kullanımı, benzodiazepinler gibi yüksek derecede bağımlılık yapan ilaçların kullanımını% 90'ın üzerinde azaltır. Bu, bu tedaviyi alan insanlarda bugün gerçek bir problem olan benzodiazepinlere ikincil bağımlılığı azaltır.

Vücudun detoksifikasyon sürecinde yoksunluk belirtileri belirgindir ve zihin artık onların alkole bağlı olmadığını fark eder. Hasta, iyi bir ilerleme kaydettiğini kanıtlayana kadar dış uyaranlardan kesilir. İyileşmeye başladıklarında, bir doktor reçetesi altında ziyaretçilerine ve serbestçe dolaşmasına izin verilir. Rehabilitasyon süreci detoksifikasyon süresinin sonuna doğru başlayabilir.

Zorluklar

Alkol bağımlıları için detoksifikasyon işleminin iki ana zorluğu vardır. Bunlar yoksunluk sendromunun ve hastanın alkol üzerindeki fiziksel ve psikolojik bağımlılığının etkileridir. Fiziksel etkilerden bazıları yukarıda belirtilmiş olup, bazı psikolojik etkilerden bazıları Ajitasyon, anksiyete, katatoni, depresyon korkusu, öfori, diğerleri arasında sinirliliktir. Pratisyen hekim bu etkileri hafifleterek uygun ilaçlarla hafifletebilir. Ancak, pratisyen hekim, bağımlılığı, hasta üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden, verilen ilaçlara aktarılmamasını sağlamalıdır.

Fiziksel ve psikolojik etkiler hastalar arasında farklılık gösterir. Bu nedenle, çalışan doktorun, hastanın tıbbi geçmişini iyi bilen biri olması ve böylece hastaların kişisel koşullarının yoksunluk sendromu etkileriyle karıştırılmaması önerilir.

Rehabilitasyon

Bu genellikle alkol bağımlıları için detoksifikasyonun son aşamasıdır. Program gelecekte nüks ve detoks sürecinin tekrarı önlemek için geliştirilmiştir.

Yazar Stacey Watts, uyuşturucu ve alkol tedavi merkezlerinin savunucusu. Ayrıca boş zamanlarında gönüllü olur ve tedavi merkezlerinde tartışma gruplarında kadınlara katılır. Ayrıca bir ilaç ve alkol tedavi merkezi olan Pathways, sağladığı faydalar için de yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu