Sağlık

Bebeklerde Diş Sağlığı

İyi dişlere sahip çocuklar, büyüdüklerinde iyi dişlere sahip yetişkinler olacaklardır. Çocuklarınıza dişlerini nasıl fırçalayacaklarını ve diş ipini nasıl kullanacaklarını öğretir ve yılda iki kez diş hekimine götürürseniz güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olacaklardır.

Çocuğunuzun ilk dişleri veya süt dişleri düşecek ve kalıcı dişler büyüyecek olmasına rağmen bu dişleri temiz tutmak kalıcıları temiz tutmak kadar önemlidir. Süt dişleri çocuğunuzun ağzında kalıcı dişlerin düzgün bir şekilde büyüyebilmesi için yer tutar.

Bebekler
Bebeğinizin ağzını temiz tutmak önemli ve kolaydır böylece temiz diş etlerine sahip olmacaklardır. Her beslemeden sonra bebeğinizin diş etlerini temiz ıslak bir bezle veya gazlı bezle nazik bir biçimde silin. Bu, kalan süt ve mamayı temizleyecektir.

Bebeğinizin bir dişi de on dişi de olsa, dişleri çürüyebilir. İlk diş çıktıktan sonra su ve küçük, yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalamaya başlayın. Bebeğinizin ağzının geri kalan kısmını silin. Bebeğinizin dişleri birbirlerine temas ediyorsa diş ipi kullanın. Bebeğinizin ilk dişi çıktığında veya bir yaşına girdiğinde, hangisi önce olursa, onu diş doktoruna götürmeye başlayın.

Biberon çürüğü, tatlı mama, meyve suyu veya şekerli su gibi çok fazla tatlı sıvı içen bebeklerde sık görülür. Ayrıca biberonla uyuyan bebeklerde de sık görülür.

Biberon çürüğünü önlemenin bazı yolları:

  • Çıkmaya başlar başlamaz bebeğinizin dişlerinin bakımını yapmaya başlayın.
  • Şekerli su veya soğuk içecekler içeren biberonları vermeyin.
  • Süt, mama, meyve suyu veya başka tatlı sıvılar içeren biberonla bebeğinizin uyumasına müsaade etmeyin. Rahatı açısından, geceleri bebeğinizin bir şeye ihtiyacı olduğunda biberonu suyla doldurun veya emzik verin.
  • Emziği asla şekere veya tatlı başka bir şeye batırmayın.
  • Bebeğinizin üst ön dişlerinde siyah veya kahverengi noktalar varsa yukarıdaki önerileri takip edin ve hemen diş doktoruna götürün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu