Hastalıklar

Boğmaca Hakkında Herşey

Daha yaygın olarak “boğmaca” olarak bilinen boğmaca, Bordetella pertussis bakterilerinden kaynaklanır. Korkunç bir öksürük ile tanınan bir solunum hastalığıdır. Öksürük o kadar uzun sürer ki bazen boğmaca “yüz gün öksürük” denir. C vitamini, bitki sığırı ve diyet değişiklikleri gibi doğal ilaçlar öksürüğün yoğunluğunu azaltmak ve hastalık geçene kadar çok rahatlık getirmek için uzun bir yol kat edebilir. .

Boğmaca için Doğal Çözümler

Aşağıdaki ilaçların her biri boğmaca öksürüğünün iyileşmesini teşvik etmek için kullanılabilir.

Elma sirkesi

Birçok hastalık için bekleme olan elma sirkesi vücudu alkalize etmeye yardımcı olur. Sirke çayı boğmaca için elma sirkesi almanın en iyi yoludur. Sıcak bir içecek öksürüğü yatıştırır. Çay nemlendirir. Elma sirkesinin de yararlı vitamin ve mineralleri vardır.

Sirke Çayı

6 ons sıcak su

  • 1 yemek kaşığı çiğ ve organik elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı çiğ bal (bir yaşın altındaki çocuklar hariç)
  • Bir bardağa karıştırın ve istediğiniz gibi için.

Sığırkuyruğu

Öksürük ve ince bir mukoza yatıştırmak için “git” bitkisidir. Güçlü bir mullein infüzyonu gün boyunca liberal olarak tüketilebilir. Bir litre mullein infüzyonu (güçlü çay) yapmak için bir kuartz kavanoza ¼ fincan gevşek paketlenmiş kurutulmuş mullein yaprağı ekleyin. Mullein yapraklarının üzerine sıcak su dökün. En az 15 dakikadan birkaç saate kadar demlenmeye bırakın. Bir kahve filtresi ile süzün. (Mullein tahriş edici kıllar nedeniyle iyi gerilmelidir!) Balla tatlandırın (bir yaşın altındaki çocuklar hariç.) Balın antibakteriyel ve iyileştirici özellikleri vardır.

C vitamini

80 yıl kadar önce  C Vitamininin boğmaca paroksizmini azaltmada yararlı olduğu gözlemlendi! 3

Suzanne Humphries, boğmaca için C vitamini protokolünü geliştirmede liderdir. Boğmaca ile uğraşan herkes protokolünü incelemek için çok iyi olurdu.

Humphries protokolü 4 , boğmaca bakterileri tarafından salınan toksinleri nötralize etmeye yardımcı olmak için sodyum askorbat formunda yüksek dozlarda C vitamini kullanır. Ayrıca mukozayı ince tutmanın ve öksürmenin daha kolay olduğunu gözlemler.

D Vitamini

Günlük güneş ışığı mümkünse, biraz D vitamini  almanın iyi bir yoludur . D vitamini takviyesi, bu gerekli vitaminin vücutta olmasını sağlamak için de yararlıdır. Boğmaca, daha sıcak, daha güneşli aylarda daha az yaygın ve daha az şiddetlidir, muhtemelen bu mevsimlerde vücutta daha iyi D vitamini rezervleri nedeniyle.

Çinko

Bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalışması için çinko gereklidir.

Nemlendirme

Kuru hava öksürüğü daha rahatsız eder. Havayı rahat tutmak için bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanılabilir.

Şifalı Banyolar

Bir sıcak banyo kabartma tozu ile boğmaca ile bir çocuk için rahatlatıcı ve iyileştirici oyalama olabilir. Sadece ılık su banyosuna 1 bardak kabartma tozu ekleyin. Ekstra buharlı ve nemli banyo için, küveti duştan sıcak suyla doldurun (küvete giderken hava ile uzun süreli temas ettiğinden biraz soğuyacaktır.)

Boğmaca İyileşmesi için Gerekli Unsurlar

1. Bağışıklık Sistemi Desteği

Bağışıklık sistemine yardımcı olmak için otlar ve vitamin takviyeleri vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olacaktır.

2. Hidrasyon

Kalın mukoza akciğerleri temizlemeyi çok zorlaştırdığından, mukozayı olabildiğince ince tutmak öksürüğü daha üretken ve daha az stresli hale getirecektir. Süt ürünlerinin çoğu mukoza üretimini daha da kötüleştirir ve özellikle dondurmadan kaçınılmalıdır.

3. Mukoza İnceltme Çözümleri

Hidrasyon mukozayı ince tutmaya yardımcı olacaktır. Ek olarak, otlar mukozayı ince ve ortadan kaldırılması kolay tutmak için kullanılabilir.

4. Besleyici Gıdalar

Kaliteli gıdalar vücudun enfeksiyonla savaşmasına ve hasarı onarmasına yardımcı olur. Meyveler, sebzeler, et suları ve kaliteli tahıllar ve proteinler idealdir.

 5. Dinlenme

Vücut istirahat halindeyken iyileşir. Dinlenme, hastalığın tüm aşamalarında önemlidir.

Boğmaca’nın Üç Aşaması

nezle ile ilgili

Başlangıçta, boğmaca semptomları soğuk algınlığı semptomunu taklit eder. Bu semptomlar genellikle bakterilere maruz kaldıktan 5-10 gün sonra başlar, ancak semptomların gelişmesi 3 hafta sürebilir. Bu aşama tipik olarak 1-3 hafta sürer. 

paroksismal

Paroksismal aşama 1-10 hafta sürer. Bu, her 24 saatte bir çoklu öksürük uyumu ile boğmacaların en şiddetli aşamasıdır. Vücut güçlü öksürme yoluyla mukozaları akciğerlerden çıkarmaya çalıştıkça, öksürük uyumu genellikle hava akciğerlere döndüğünde bir “boğmaca” sesi ile biter. Öksürük ile kusma nadir değildir.

iyileşen

Üçüncü aşamada, vücut hastalıktan kurtuldukça öksürük daha az şiddetlenir. Bu aşama 1-3 hafta sürer.

Boğmaca İletimi

Boğmaca tipik olarak havaya giren vücut sıvılarından veya öksürükten gelen yüzeylere bulaşır.

Boğmaca Ne Kadar Bulaşıcıdır?

Bir kişi boğmaca belirtileri göstermeden önce boğmacaya bulaşır ve bulaşıcılık paroksismal aşama başladıktan sonra 3 haftaya kadar sürebilir.

Boğmaca için Antibiyotikler Nedir?

Antibiyotikler bazen boğmaca tedavisinde kullanılır; ne yazık ki, antibiyotiklerin yararlı olmadığı bir noktaya kadar boğmaca olduğu genellikle açık değildir.

Boğmaca Neden Bu Kadar Ciddi?

Boğmaca bakterileri, hava yolundaki küçük tüylere zarar veren bir toksin salgılar. Bu küçük tüyler mukozayı akciğerlerden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Onlar olmadan mukozayı çıkarmak çok daha zordur. Bu öksürüğü çok daha dramatik hale getirir. Akciğerlerde havuz yapan mukusun da enfekte olma olasılığı daha yüksektir. Pnömoni boğmacaya sekonder bir komplikasyondur.

Bebeklere boğmaca aşısı yapılırken, bağışıklık zamanla yıpranabilir ve aşı % 100 bağışıklık garantisi değildir. Aşılanmamış ve aşılanmış bireylerin her ikisi de, hastalık bir topluluğu dolaşıyorsa boğmaca riski altındadır, ancak aşı olanların daha az şiddetli bir vakası olabilir. 

Boğmaca gibi ciddi bir enfeksiyonla başa çıkmak gayret ve sabır gerektirir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu