Hastalıklar

Boğmaca- Solunum Hastalığı için Doğal Çözümler

Daha çok “boğmaca öksürüğü” olarak bilinen Pertussis, Bordetella pertussis bakterisinden kaynaklanır. Korkunç bir öksürük ile ünlenen solunum yolu hastalığıdır. Öksürük o kadar uzun sürer ki, boğmaca bazen “yüz günlük öksürük” olarak adlandırılır. C vitamini ve diyet modifikasyonları gibi doğal tedaviler öksürüğün yoğunluğunu azaltmak ve hastalık geçene kadar çok rahatlık getirmek için uzun bir yol kat edebilir. .

Boğmaca için Doğal Çözümler

Aşağıdaki çarelerin her biri boğmaca öksürüğünün iyileşmesini teşvik etmek için kullanılabilir.

Elma sirkesi

Pek çok hastalık için bir bekleme olan  elma sirkesi vücudu alkalize etmeye yardımcı olur. Sirke çayı boğmaca için elma sirkesi almanın en iyi yoludur. Sıcak bir içecek öksürüğü rahatlatır. Çay nemlendiricidir. Elma sirkesinde de vitamin ve mineraller bulunur.

Sirke Çayı

6 ons sıcak su

  • 1 yemek kaşığı ham ve organik elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı çiğ bal (bir yaşın altındaki çocuklar hariç)
  • Bir bardağa birlikte karıştırın ve istediğiniz gibi içilir.

Sığırkuyruğu

Öksürük ve ince bir mukozayı yatıştırmak için .Güçlü bir mullein infüzyonu gün boyu liberal olarak tüketilebilir. Bir litre musluğun infüzyonunu yapmak için (güçlü çay) packed su bardağı gevşekçe paketlenmiş kurutulmuş bir tekir kavanozu yapraklarını ekleyin. Mullein yapraklarının üzerine sıcak su dökün. Birkaç saate kadar en az 15 dakika dik. Bir kahve filtresiyle süzün. (Mullein tahriş edici kıllar nedeniyle iyi gergin olmalıdır!) Balla tatlandırın (bir yaşından küçük çocuklar hariç). Balın antibakteriyel ve iyileştirici özellikleri vardır.

C vitamini

80 yıl kadar önce, C Vitamini boğmaca öksürüğünün paroksizmini azaltmada faydalı olduğu görülmüştür! 3

Halen Dr. Suzanne Humphries boğmaca için C vitamini protokolünü desteklemede liderdir. Boğmaca ile ilgilenen herkes onun protokolünü incelemek için çok iyi yapar.

Humphries protokol 4 , boğmaca bakterilerinin salgıladığı toksinleri nötralize etmek için sodyum askorbat formunda yüksek dozda C vitamini kullanır. Ayrıca mukusun ince ve öksürükten daha kolay tutulmasına yardımcı olduğunu da gözlemliyor.

Protokolü takip etmek için aşağıdaki C vitamini miktarları önerilmektedir:

   Günlük C Vitamini Miktarındaki    Pound Ağırlık

20 pound 1.700 – 3.400 mg

30 pound 2.500 – 5.000 mg

60 pound 5,00 10,000 mg

75 pound 6.500 13.000 mg

100 pound 8.500 17.000 mg

125 pound 10.000 – 20.000 mg arası

İdeal olarak doz bölünür ve günde 10-12 kez verilir

D vitamini

Günlük güneş ışığı mümkünse, biraz D Vitamini almak için iyi bir yoldur . Bir D vitamini takviyesi, bu gerekli vitaminin vücutta olmasını sağlamak için de faydalıdır. Boğmaca, daha sıcak, daha güneşli aylarda, muhtemelen bu mevsimde vücuttaki D vitamini rezervleri nedeniyle daha az yaygındır.

Çinko

Bağışıklık sisteminin optimal çalışması için Çinko  gereklidir.

Nemlendirmek

Kuru hava öksürüğü daha rahatsız edici hale getirir. Havayı konforlu tutmak için bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanılabilir.

Şifa Banyoları

Bir  sıcak banyo kabartma tozu ile boğmaca ile bir çocuk için rahatlatıcı ve iyileştirici oyalama olabilir. Sadece ılık su banyosuna 1 bardak kabartma tozu ekleyin. Ekstra buharlı ve nemli bir banyo için, küveti duştan gelen sıcak suyla doldurun (bir kısmı küvete giderken hava ile uzun süre temas ettiğinden soğuyacaktır).

Boğmaca Boğazı İçin Temel Elementler

1. Bağışıklık Sistemi Desteği

Bağışıklık sistemine yardımcı olmak için şifalı otlar ve vitaminler vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

2. Hidrasyon

Kalın mukoza akciğerleri temizlemeyi zorlaştırdığından, mukozayı mümkün olduğu kadar ince tutmak öksürüğü daha üretken ve daha az stresli hale getirir. Çoğu süt ürünü mukoza üretimini daha da kötüleştirir ve özellikle dondurmadan kaçınılmalıdır.

3. Mukus İnceltme Çözümleri

Hidrasyon, mukozayı ince tutmaya yardımcı olacaktır. Ek olarak, mukozaları ince ve elimine etmek için otlar da kullanılabilir.

4. Besleyici Gıdalar

Kaliteli yiyecekler vücudun enfeksiyonla savaşmasına ve hasarı onarmasına yardımcı olur. Meyveler, sebzeler, et suları ve kaliteli tahıllar ve proteinler idealdir.

 5. Dinlenme

Vücut dinlendiğinde iyileşir. Dinlenme, hastalığın her aşamasında önemlidir.

Boğmaca Üç Aşaması

nezle ile ilgili

İlk başta boğmaca semptomları soğuk algınlığı semptomlarını taklit eder. Bu semptomlar genellikle bakterilere maruz kaldıktan 5-10 gün sonra başlar, ancak semptomların gelişmesi 3 hafta sürebilir. Bu aşama tipik olarak 1-3 hafta sürer. 1

paroksismal

Paroksismal evre 1-10 hafta sürer. Bu, 24 saatte bir çoklu öksürük uyumu ile boğmaca en şiddetli aşamasıdır. Vücudun mukozasını kuvvetli öksürük yoluyla akciğerlerden atmaya çalıştığından öksürük uyumu genellikle hava akciğerlere döndüğü sırada bir “boğmaca” sesi ile son bulur. Öksürük kusması nadir değildir.

iyileşen

Üçüncü aşamada, vücut hastalıktan kurtulduğu için öksürük daha az şiddetlenir. Bu aşama 1-3 hafta sürer.

Boğmaca geçişi

Boğmaca öksürüğü tipik olarak havaya giren yüzeylere veya öksürükten kaynaklanan vücut sıvıları yoluyla bulaşır.

Boğmaca ne kadar bulaşıcıdır?

Bir kişi boğmaca semptomları göstermeden boğmaca ile bulaşıcıdır ve bulaşma paroksismal evrenin başlamasından 3 hafta sonraya kadar sürebilir.

Boğmaca Antibiyotik Hakkında Ne?

Antibiyotikler bazen boğmaca tedavisinde kullanılır; ne yazık ki, antibiyotiklerin yardımcı olmadığı bir noktaya kadar boğmaca olduğu açık değildir.

Boğmaca Neden Bu Kadar Ciddi?

Boğmaca bakterileri hava yolundaki küçük kıllara zarar veren bir toksin salgılar. Bu küçük kıllar mukozayı akciğerlerden çıkarmaya yardımcı olur. Bunlar olmadan, mukozayı çıkarmak çok daha zordur. Bu öksürük çok daha dramatik hale getirir. Akciğerlerde biriken mukoza da enfekte olma olasılığı daha yüksektir. Zatürree boğmaca öksürüğünün ikincil bir komplikasyonudur.

Boğmaca aşısı genellikle bebeklere verilirken, bağışıklık zamanla yıpranabilir ve aşı% 100 bağışıklık garantisi değildir. Aşısız ve aşılanmış bireyler, hastalık bir toplulukta dolaşıyorsa boğmaca riski altındadır, ancak aşı olanlarda daha az ciddi bir vaka olabilir. 2

Boğmaca gibi ciddi bir enfeksiyonla başa çıkmak, özen ve sabır gerektirir. 

Kaynak: earthclinic.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu