Sağlık

Boraks Nedir ?

Boraks nedir?

Boraks, tüm dünyada bulunan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Madenler Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Ukrayna, Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerde bulunur. Bilinen en büyük maden California, Boron’daki Rio Tinto Boraks Madenidir. Bu madendeki rezervlerin 2050 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

Boraks kimyasal formülü Na 2 B 4 O 7 · 10H 2 , daha basit ifade O’dur, bu sodyum, bor, oksijen ve hidrojeni içerir. Boraks’ın birçok farklı adı vardır, fakat hepsi aynı kimyasal bileşiktir.

Boraks için ortak adlar

 • Sodyum tetraborat
 • Sodyum borat
 • Disodyum tetraborat

Boraks Kullanımları

Temizlik

Boraks, 9.3 bir alkalin (yüksek) pH’a sahiptir Çünkü olabilir b , e suyu yumuşatmak yardımcı çamaşır makinesine ilave edildi. Sert su, giysiler üzerinde zordur ve temiz olmalarını zorlaştırır. Bazı insanlar zaten oldukça yumuşak (alkali) suya sahiptir ve boraks gereksizdir.

Boraks, banyo için temizleme tozu olarak kullanılabilir. Özellikle sert su lekeleri için kullanışlıdır. Eldivenler, bu doğal üründe bile temizlik için önerilir.

Parazitler

Boraks haşere kontrolü için popüler ve güvenli bir çözümdür. Çeşitli parazit sorunları olan insanlara yardımcı olmuştur .

Saç

Boraks bir şampuan alternatifi olarak popüler hale gelmiştir. Şampuanlardaki ve saç derisini etkileyen sağlık koşullarındaki çok sayıda kimyasal madde birçok insanı “kaka yok” saç bakım yöntemine yöneltti. Boraks sadece kimyasal yüklü şampuanlara doğal bir alternatif değildir, alkalinitesi ve antifungal özellikleri nedeniyle genellikle kronik ve utanç verici kafa derisi koşullarına şifa getirir.

Saçınız için boraks kullanmak için, 1 fincan boraks’ı bir galon saf suya çözün. Bu çözeltiyi duşta tutun. Bu solüsyondan bir ya da iki tanesini şampuan yerine saçınızın üzerine dökün ve solüsyonun kafa derinize ulaştığından emin olun. Solüsyonun saç derinize ve saçınıza birkaç dakika oturmasını sağlayın ve sonra durulayın.

Boraks yönteminin saçınızı kuruttuğunu görürseniz, az miktarda hindistancevizi yağı alın ve saçınıza masaj yapın. Boraks solüsyonunu saçınızda haftada bir veya iki defadan fazla kullanmanız gerekmeyebilir.

Tıbbi kullanım için boraks

Bazılarına ses geldiğinde şok edici olan boraks, birçok sağlık koşulunda doğal bir ilaç olarak kullanılır. Boraks, tıpkı tuz gibi topraktan çıkarılan doğal bir maddedir. Boraks, modern diyetlerde bulunmayan bir eser mineral olan bor içerir. Sağlıklı bor seviyelerinin restore edilmesi bir çok sağlık koşulunu iyileştirebilir. Ek olarak, boraks oldukça alkalidir. Vücudun çok asidik olması nedeniyle birçok sağlık problemi ortaya çıkar.

Borax’tan Hangi Sağlık Sorunları Yararlanır?

 • Artrit
 • osteoporoz
 • Kireçlenme
 • Kemik mahmuzları
 • Kalsiyum yatakları
 • Lupus
 • Otoimmün rahatsızlığı
 • Hormon Dengesizlikleri
 • Mantar hastalığı, mantar, küf
 • Candida
 • saçkıran
 • Tinea Versicolor
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Pürüzlü cilt
 • İktidarsızlık

Bazı beyaz tozların bu kadar çeşitli hastalıklara nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız, bloklardan yapılmış bir kuleyi düşünün. Bunlardan birinin, özellikle temel bloğunun sökülmesi tüm binanın dengesini tehlikeye atar. Böylece vücut ile mi. İnsan vücudu birçok vücut sistemindeki sayısız işlemi uygular. Bu işlemler “yapı taşlarına” bağlıdır. Vücudunuzun iyi çalışması için vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitler vb. Gereklidir. Bunlardan herhangi birini çıkarın ve her türlü vücut süreci etkilenir. Bor, bir eser mineral ve bir boraks bileşeni vücudunuzdaki bu gerekli besinlerden biridir. Bugün dünyada bulunan birçok hastalık basit beslenme yetersizlikleri ile ilgilidir. Eksik bir besini geri yüklemek, genel sağlığınızda büyük bir fark yaratabilir.

Uygun hormon işlevi ve uygun kalsiyum-magnezyum dengesi için vücut için bor gereklidir.

Pubmed’e göre, araştırmalar günlük bor alımı daha yüksek olduğunda artrit insidansının daha düşük olduğunu bulmuşlardır (1 mg ya da daha az yerine 3-10 mg). Ek olarak, bor takviyesi alanların kemikleri, bor takviyesi almayanların kemiklerinden daha zordur. 2

Boraks’ta ne kadar bor var?

Bir  ABD çay kaşığı  boraks tozu, yaklaşık 4 gram boraks içerir, bu nedenle, bir çay kaşığı boraks, yaklaşık 1 gram boraks içerir. Bir gram boraks% 11,3 bordur. Yani çay kaşığı boraksın yaklaşık 113 mg boru vardır.

Ne kadar boraks almalıyım?

Walter Last  , başka bir boraks dozajlama yöntemini popüler hale getirdi. Bir litre suya bir çay kaşığı eklemeyi ve ardından günde bir veya iki kez bu boraks çözeltisinden 1 çay kaşığı almayı önerir. Bu çözelti, doz başına 25-30 mg boraks (ve dolayısıyla yaklaşık 3 mg boron) verir. Yemeklerle birlikte almayı önerir.

Borax Çözümünü Nasıl Saklamalıyım?

Walter Last’in çözeltisini saf suyla yapar ve temiz bir cam kavanozda saklarsanız, karışımı kirletecek herhangi bir kirlilikten kaçınırsınız. Bu, çözümün raf ömrünü en üst düzeye çıkaracaktır. Bu çözeltinin daha da korunması için, buzdolabında saklayın ve dozunuzu kavanozdan çıkarmak için her zaman temiz bir paslanmaz çelik kaşık kullanın. Çözümünüz bulutlu görünüyorsa veya size kokuyorsa, atın ve başka bir parti yapın.

Boraks almanın herhangi bir yan etkisi var mı?

Yan etki riskinden kaçınmak için her zaman daha küçük bir dozla başlayın ve sizi nasıl etkilediğini izleyin. Göreceli ölümcül boraks dozu (LD50), sofra tuzununkine benzese de, 3,4  , dozajlarınızda dikkatli olmanız her zaman akıllıca olacaktır.

Boraks almanın bir alternatifi var mı?

Bazıları dahili olarak herhangi bir miktarda boraks almaktan rahatsız olacaktır. Bir bor takviyesi almak, çoğu durumda benzer bir sonuç elde edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu