Sağlık

Diz Tıklaması İçin 5 Neden ve Nasıl Onarılır

İnsanların arada bir eklemlerde çatlama ve patlama deneyimlemesi nadir değildir. Esas olarak diz ekleminde görülür.

Dizin vücudundaki en büyük eklem olduğunu biliyor muydun?

Üç kemikten (uyluk kemiği, tibia ve patella) oluşur. Dizkapağı, dizin ön tarafında bulunan koruyucu bir dışbükey olarak oynar.

Menisci, bu kemikler arasındaki sürtünmeyi azaltan, ince incinmeyi ve femuru saran iki kıkırdaktır.

Aynı zamanda, diz eklemini kaplayan ve kıkırdak yağlama için bir sıvı üreten bir kapsül (sinovyal membran) da vardır.

Gürültülü diz tıklaması tıbbi olarak krepitus olarak adlandırılır. Her yaşta olabilir, ancak yaşlı insanların buna sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Ciddi bir problemin işareti olabileceği için diz çatlağının en yaygın nedenlerini bilmeye değer:

  • Zamanla, eklem içinde gaz birikir ve sinovyal sıvı içinde kabarcıklar oluşturur. Dizlerinizi bükerken, bu kabarcıklar patlar, çatlama ve çatırtı seslerine neden olur. Panik yapmayın, zaman zaman hava kabarcığı patlaması duymak tamamen normaldir.
  • tıbbi olarak patellofemoral sendrom adı verilen bu durum, diz eklemindeki kıkırdakta yumuşama ve pürüzsüzlüğünü kaybettiğinde meydana gelir. Genelde kuvvetli egzersiz yapan veya fiziksel aktivitenin yoğunluğunu aniden arttıranları etkiler. Bu, patella ve uyluk kemiği arasında aşırı baskı yapılmasına neden olarak travma riskini artırır.
  • "Runner’ın dizini" olan kişiler hasarlı bölgede ağrı, şişlik ve krepit muzdariptir.
  • Bu hoş olmayan sendromu, buz kompresyonları, antienflamatuar ilaçlar veya fizik tedavi kullanarak rahatlatabilirsiniz. Ancak bazen cerrahi müdahale gerekebilir.
  • İstatistiksel veriler, yaklaşık 27 Amerikan halkının osteoartrit ile yaşadığını bildirmektedir. Bu bozuklukta, kemikler arasındaki kıkırdak, kemik yüzeylerinin ovalanmasına neden olarak yavaş yavaş yırtılır. Osteoartriti olan hastalar genellikle etkilenen eklemlere tıklanarak eşlik eden ağrı ve hareketlilik kaybından şikayet ederler. Vakaların çoğunda, bu problem diz eklemi gibi ağırlık taşıyan eklemlerde görülür. Bu yüzden aşırı kilolu veya obez olanların normal vücut kitle indeksi olan insanlardan daha fazla OA çekmesi olasılığı daha yüksektir.
  • Doktorlar, sağlıklı kiloya ulaşmanın ve ilaç almanın ameliyattan uzak durmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Eğer tedavi edilmezse, osteoartrit ilerler ve diz protezi müdahalesi gerekir.
  • dizde çatırtı ve çırpma, yırtık kıkırdak belirtisi olabilir. İnsanlar bu problemi spor aktiviteleri sırasında, özellikle de yaşlandıklarında alırlar.
  • Anti-enflamatuar ilaçlar, dinlenme ve buz uygulaması yırtık menisküs için en etkili tedavi yöntemleridir.
  • Diz protezi ameliyatı (artroplasti) yapılan kişilerin yaklaşık% 18'i eklemde zararsız krepit yaşar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu