Sağlık

Eklemlerinizin ve Bağlarınızın Sağlığını Artıracak 5 Gıda

Su

Eklemlerimiz kıkırdak ve diğer dokular arasındaki sürtünmeyi azaltan sinovyal sıvıya kaplanır ve eklemler hareket ederken yağlanır ve destek sunar. Bunu bilerek, içme suyu sinovyal sıvının sentezini geliştirir ve yağlamayı arttırır. Günde iki litre su almak tüm vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Soğan, pırasa ve sarımsak

Yukarıda belirtilen sebzeler ve benzerleri, kolajen ve kemikleri, bağları, tendonları ve kıkırdakları oluşturan diğer elementlerin oluşumu için önemli olan bir mineral olan fulfurda bol miktarda bulunur. Kuşkonmaz ve lahana da bu şaşırtıcı maddede çok zengin.

Lüfer

Sardalya, uskumru, ton balığı ve salmonlarda, enflamatuar aracılıkların sentezini engelleyen bazı güçlü anti-enflamatuar özellikler içeren omega-3 yağ asitleri bulunur. Omega-3 asitleri ayrıca hücre zarı egzersiz sırasında meydana gelen oksidatif işlemlerin farklı etkilerinden koruyor.

C vitamini yönünden zengin besinler

Portakal, çilek, kivi, brokoli, maydanoz ve domates, omega-3 ile birlikte vücudumuzdaki iltihaplanmayı engeller ve bu vitamin aynı zamanda eklemlerimizdeki kıkırdak ve kollajenin sentezlenmesi ve korunmasından da sorumludur.

Etler ve türevleri

Bunlar, kıkırdak sentezi için gerekli amino asitleri sağlarken ve lezyonların iyileşmesi için gereken zamanı azaltarak eklemlerimizin işlevini geliştirir. İçlerinde bulunan demir ve çinko da yaralanmaların iyileşmesi için gerekli olmakla birlikte, yüksek miktarda et alımı önerilmemektedir. Haftada 100 gram iki ila üç porsiyon yeterlidir

EK İPUÇLARI

  • Kalsiyum, magnezyum ve fosfor ve D vitamini bakımından bol olan yiyecekleri yiyin
  • Fazla kilolu ve şişmanlığı önlemek için daima kilonuzu kontrol edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu