Sağlık

Engelli, Maluliyet Raporu nasıl alınır?

Öncelikle Engelli ( Özür oranını belirtir ) rapor ile malulen emeklilik (Durum bildirir )  için yapılan başvurular farklıdır.

Malulen emeklilik başvurusu için ilk önce bağlı bulunduğunuz sigorta müdürlüğüne başvurmanız lazım. SGK sizi Üniversite veya Eğitim Araştırma Hastanelerinden birine sevk edeceklerdir.İlgili hastalığınızla ilgili klinik-kliniklerde muayeneniz yapılacak oradan Hastane içindeki sağlık kuruluna sevk edileceksiniz. Sağlık kurulunda değerlendirilen raporunuz ” Durum Bildirir” şeklinde çıkacak. Posta ile ilgili SGK Müdürlüğüne postalanacaktır. Bundan sonra kararı SGK verecektir. En az yüzde %60 oaranında bir rapor verilirse işinize yarayacaktır.

Engelli (Özürlü ) Raporu ise ;  2 türlü rapor çıkmaktadır.

1. Çalışan SGK’lıların vergi indiriminden faydalanmak amacı ile çıkarılacak rapor için ; Bulunduğunuz il veya ilçedeki Vergi Dairesi Başkanlığına başvurmanız gerekmekte,ardından Üniversite veya herhangi bir devlet hastanesine sevk edileceksiniz. Hastanedeki hastalığınızla ilgili klinik-kliniklerde muayeneniz yapılacak ve hastane içindeki sağlık kurulu başkanlığında değerlendirileceksiniz. En az % 40 rapor alabilirseniz,raporla birlikte tekrar vergi dairesine evrakları teslim etmeniz gerekecek. Evraklarınızı teslim ettikten sonra Bakanlığa gönderilen evraklarınızı için ortalama 3 ay kadar beklemeniz gerekecektir.

2. Evde bakım parası,ücretsiz seyahat kartı alabilmek için vs.. kısaca devletin engellileri sağladığı haklardan yararlanmak için  her hangi bir kuruma başvurmadan direkt Üniversite veya herhangi bir devlet hastanesine başvuruda bulunabilirsiniz. İlk yapmanız gereken Hastanenin Başhekimliğine bir dilekçe ile başvurmanız,hastalığınızla ilgili kliniğe veya kliniklere sevkinizi alacaksınız.Daha sonra ilgili klinik veya kliniklerde muayenesiniz yapılacak ve rapor birleştirilerek sağlık kurulu başkanlığına gönderilecek. ( Örnek : Nöroloji, Kadın doğum, Nefroloji ). Sağlık kurulu başkanlığınca ilgili yönetmelikte verilen oranlar doğrultusunda her klinik için ayrı ayrı değerlendirme yapılıp, kliniklerin ortalaması alınarak özür oranı belirlenecektir. Yine % 40 ve üzeri rapor almanız gerekmektedir.Ancak evde bakım ücreti için en az % 50 rapor ve Ağır Engelli ibaresi istenecektir.2019 yılında Ulusal veri sitemine geçilmiştir.Engelli raporları hastane sistemine yazılmakta, çıkan sonuç ise sistemden çıktı şeklinde verilmektedir. Yanınızda 1 adet resim bulundurmanız faydanıza olacaktır. Ancak Malulen emeklik başvurusu yapacaksanız, her ilgili klinik için 3 adet resim istenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu