Yemek Tarifi

Etli Bezelye Yemeği Tarifi

Bezelyeler taze taze çıkmışken güzel bir bezelye yemeği vermeden geçmek istemedim. Bu sefer de etlisinin tarifini verdim. Çok lezzetli ve doyurucu oluyor. Yanına pilav ve salata ile güzel bir menü oluşturabilirsiniz. Etlerinizi doğratırken küçük küçük doğratın veya evde kendiniz de küçültebilirsiniz. Bu şekilde hem daha güzel pişiyor. Hem de görüntüsü güzel oluyor.

MALZEMELERİ:
500 gr. taze bezelye
250-300 gr. dana kuşbaşı et
2 tane patates
1-2 tane havuç
1 tane soğan
1 tepeleme çorba kaşığı salça
Sıvı yağ
Tuz

YAPILIŞI:
Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım. Etlerimiz büyük doğranmışsa küçültüyoruz. Soğanımızı soyup, yemeklik doğruyoruz. Patateslerimizi soyuyoruz ve küçük küpler halinde doğruyoruz. Kullanana kadar suda bekletiyoruz. Havuçlarımızı da soyup, küçük küpler halinde doğruyoruz. Bezelyelerimizi ayıklıyoruz.

Tencereye sıvı yağı alıyoruz. Soğanımızı atıp kavurmaya başlıyoruz. Soğanlarımız hafif renk değiştirdikten sonra etlerimizi atıyoruz ve kavurmaya başlıyoruz.

Daha sonra patateslerimizi ve havucumuzu ilave ederek, kavurmaya devam ediyoruz. Birkaç dakika sonra salçasını ekliyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

En son bezelyelerimizi katıyoruz ve kavurmadan iki-üç bardak sıcak suyunu ilave ediyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz. Kaynayana kadar harlı ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte etlerimiz ve sebzelerimiz yumuşayana kadar pişiriyoruz. Arada suyunu kontrol edin, gerekirse biraz daha ekleyebilirsiniz.

Piştikten sonra biraz dinlendiriyoruz ve sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu