Bitkisel Analizler

Isırgan Otu Faydaları

Isırgan Nedir? (Beni incitmezler mi?)

Muhtemelen ısırgan otunun çok yaygın olumsuz etkilerini biliyorsunuzdur – yüzlerce ya da binlerce görünmez iğnenin cildinize iğrenç geldiğini hisseden ani, yoğun bir ağrı … Bu tür bir savunma mekanizmasıyla ısırgan ısırganlar genellikle “kötü bir rap” alır. , ”Ama gerçek şu ki bu çiçekli bitkiler de sağlığımız için faydalı. Diğer şeylerin yanı sıra, ısırgan ısırgan otu iç ve dış kanama, kan arınması, tıkanma ve cilt tahrişi için iyidir.

Isırgan ısırıklarını düşündüğünüzde, muhtemelen onları yalnızca olumsuz yönde düşünürsünüz. Isırgan otlarının sadece sinir bozucu bir ot olduğu inancının aksine, bu bitki aslında sağlık ilaçlarının ve hatta ilaçların önemli bir bileşenidir ve yıllardır olmuştur.

Isırgan otları tipik olarak parlak yeşil ila gri renktedir ve genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bulunur. Bitki tohum ve sürünen kökleri ile yayılır ve hatta yedi metre boyunda büyüyebilir. Toprak ve toprak üstü bitki kısımları ilaç ve bitkisel tedavilerde kullanılır.

Isırganların Başlıca Sağlık Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu, eski Yunan zamanlarına dayanan bir geçmişe sahiptir – bu süre zarfında ısırganların öncelikle idrar söktürücü ve müshil olarak kullanıldığı bir dönem. Bu kullanım seçenekleri bugün hala geçerli olsa da, ısırgan otu uygulaması daha da fazla miktarda ilaç içermesi için artmıştır.

Isırgan ısırgan, iltihabı azaltmaya yardımcı olan önemli bileşikler içerir. Bu bitki ayrıca idrar çıkışını artırmak, kas ağrısını hafifletmek, idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmek, alerjik reaksiyonları baskılamak ve böcek ısırıklarından kaşıntı ve tahrişi yatıştırmak için yararlıdır. Bitki ayrıca hormonal üretim üzerinde olumlu bir etkiye sahip görünüyor.

Isırganlar Hangi Sağlık Koşullarını Tedavi Edebilir?

Her türlü ilaç için araştırma gövdesi artıyor, ancak özellikle doğal tıp için. Isırgan otu için yaygın uygulamalar idrar yolu enfeksiyonu, genişlemiş prostat, diyabet, egzama ve osteoartrit gibi koşulları içerir. Bu bitkisel ilaç, kanser tedavisinin etkili bir bileşeni bile olabilir.

1. İdrar Yolu Enfeksiyonu

Isırgan otundaki aktif bileşikler hafif bir diüretik işlevi görür. Bu nedenle, bitki idrar akışını uyarmaya yardımcı olur ve idrar yolu enfeksiyonları semptomlarını hafifletebilir. Isırganlar ayrıca enflamasyonu hafifletmeye ve enfeksiyonu tedavi etmeye yardımcı olur. Sadece ağrıyı etkili bir şekilde gidermekle kalmaz, aynı zamanda altta yatan durumu tedavi etmeye de yardımcı olur.

2. Büyümüş Prostat

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından sunulan araştırmaya göre, ısırgan otu, genişlemiş prostat veya iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) tedavisinde Avrupa genelinde kullanılan bir köktür. Isırgan otu, prostat hücrelerinin büyümesini yavaşlatmanın yanı sıra idrar akışının azalması, mesanenin eksik boşaltılması, idrara çıkma sonrası damlama ve sürekli idrara çıkma ihtiyacı gibi semptomların giderilmesinde etkilidir.

3. Diyabet

Isırgan otunu batırmak için başka bir uygulama diyabet tedavisidir. Isırgan otundaki kimyasal bileşikler kan şekerini azaltmaya ve insülin sivri uçlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu ilacın, diğer diyabet ilaçları ile birlikte kullanıldığında kan şekerinizin çok düşmesine neden olamaması önemlidir.

4. Egzama

Cilt tahrişini içeren bir sorunu tedavi etmek için reaksiyona neden olan bir ajan kullanılması ters görünebilir ancak, ısırgan otunun yanması egzama için de etkili bir çözümdür. Bitki iltihabı yeniden yaşamaya yardımcı olur ve hatta bu durumun tezahürünü tersine çevirebilir.

5. Osteoartrit

Isırgan otu, tarihsel olarak artrit tedavisi ve ağrıyan kaslar için bir çare olarak kullanılmıştır. Isırgan otu, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ile aynı şekilde işlev görür ve genellikle bireylerin tipik tedavi dozlarını azaltmalarına izin verir.

Isırgan Isırganları Nasıl Alabilirim?

Isırgan ısırgan otları çeşitli şekillerde kullanılabilir. En yaygın tedaviler çayları, tentürleri, özleri, kremleri ve dondurularak kurutulmuş kapsülleri içerir. Genellikle ısırgan ısırgan otlarını herhangi bir sağlık mağazasında bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu