Hastalıklar

Karaciğer Hastalığı Belirtileri

En büyük iç organ olarak karaciğer şaşırtıcı derecede güçlüdür. Kan dolaşımınızdaki toksinleri süzerek tüm dokularınızı hasarlardan korur ve kendi zarar görmüş dokusunu onarır. Karaciğer dokusu yenilenebilir ve vücudunuzun filtreleme sistemi etkili bir şekilde çalışmaya devam edebilir. Bununla birlikte, bazı karaciğer koşulları bazı kalıcı hasarlar bırakabilir. Erken tanı, rahatsız edici bir hastalık ile hayatı tehdit edici bir durum arasında bir fark yaratabilir.

Karaciğer yetmezliği, karaciğer hasar gördüğünde ve artık düzgün bir şekilde çalışamadığında ortaya çıkabilir. En sık olarak, karaciğer yetmezliği yavaş yavaş ve uzun yıllar boyunca ortaya çıkar. Karaciğer yetmezliğinin en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Hepatit B

  • Hepatit C

  • Uzun süreli alkol tüketimi

  • Siroz

  • hemokromatozis

  • yetersiz beslenme

Bununla birlikte, karaciğer yetmezliği durumunda, vücudunuzun belirli bölgelerinde bazı fiziksel değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz.

Üzgün ​​mide
Karaciğer hastalığının en sık görülen erken belirtileri kusma ve bulantıdır. Bununla birlikte, bu belirtiler böbrek sorunları da gösterebilir. Karaciğer düzgün şekilde çalışmadığında, toksinleri yok edemez. Bu nedenle devam eden bulantı vücuttaki fazla atık ürünlere verilen bir reaksiyondur ve açıklanamayan kusma genellikle karaciğer problemleriyle bağlantılıdır.

İdrar rengindeki değişiklikler

Karaciğer hastalığı durumunda, karaciğer bilirubin seviyelerini ortadan kaldıramaz, artar ve böbrekler yoluyla atılır. Kanda artan bilirubin seviyeleri idrarın turuncu, kehribar ve kahverengi görünmesine neden olur.

Sindirim sorunları

Karaciğer safrayı azaltır ve hasar görürse hazımsızlık ve ishal kesinlikle artabilir. Safra eksikliği varsa, yağlı yiyecekler, irritabl bağırsak sendromu, safra kesesi taşları, alkol intoleransı, karın şişkinliği ve kabızlık konusunda hoşgörüsüzlük yaşayabilirsiniz.

Kabızlık, bağırsak kanaması ve ishal

Bunlar karaciğer hastalığı durumunda da karşılaşabileceğiniz ilk belirtilerdir. Hasarlı karaciğer sindirim sistemine saldırır. Karaciğer pıhtılaşma faktörleri yapar ve bunlar olmadan, ishal veya kabızlıkla ilişkili bağırsakların kanamasını alabilirsiniz.

Karın ağrısı

Sağ üst karın bölgesindeki veya sağ alt kaburgaların hemen altındaki karın ağrısı, hasarlı bir karaciğer için normaldir. Acı zonklayıcı veya bıçaklama olabilir ve gelip gidebilir. Acı, hala oturamayacağınız kadar yoğunsa, hemen tıbbi yardım almalısınız.

Karın değişiklikleri

Hasarlı karaciğer de çeşitli karın değişikliklerine neden olabilir. Şişmiş bir karın, karaciğer bozukluğunun proteinlerde ve diğer bileşiklerde dengesizliğe yol açtığı ve dokularda sıvı biriktiği asit olarak adlandırılan bir duruma işaret edebilir. Dahası, bir karaciğer hastalığının bir sonucu portal hipertansiyon, damarlardaki yüksek kan basıncı ve karın arterleri olabilir.

Sıvı tutma

Sıvı tutulumu da en eski belirtilerden biridir. Bu durum ayak ve ayak bileklerinde görülür ve lenfatik hastalık, kalp yetmezliği, böbrek sorunları ve hormonal dengesizlikten kaynaklanabilir.

Artan cilt kaşıntı

Karaciğer eksikliği olduğunda cilt daha hassas hale gelir. Genellikle kaşınıyor ve yıpranıyor, dokunmaya aşırı duyarlı hale geliyor. Daha fazla morluklar ve damarların görünürlüğünde artış da görünebilir.

Dışkı rengindeki değişiklikler

Safra eksik olduğunda dışkı renginde değişiklikler görünebilir. Normal kahverengi olmak yerine kil renkli, soluk sarı veya gri olabilir. Bu kalıcı değilse endişelenmeyin, ancak sürekli meydana gelirse tıbbi yardım almanız gerekir.

İştah kaybı

Bulantı ve gıdaya ilgisizlikle aynı derecede kilo kaybı, karaciğer sorunlarının en erken belirtilerinden biridir. Yiyecekler düzgün bir şekilde sindirilmediğinde, iştah kaybına ve ağırlığın azalmasına yol açabilir. Karaciğer hasarı ilerledikçe, daha belirgin semptomlar görünebilir. Bazı bölgelerde acı hissetmeye başlayabilir ve görünümde bazı şaşırtıcı değişiklikler görebilirsiniz.

Sarılık

Karaciğer hasar gördüğünde, vücuttan kaynaklanan atıklar elimine edilemez ve bilirubin adı verilen safra pigmenti kan dolaşımında birikebilir. Buna karşılık, cilt ve gözler sarımsı bir renge bürünebilir, idrar koyulaşır ve dışkılar daha açık görünür. Ek olarak, safra kesesi veya pankreas ile ilgili sorunları gösterebilir.

Yorgunluk ve genel halsizlik

Her zaman yorgunluğu stresli ve yoğun bir yaşamla ilişkilendiririz. Ancak, şiddetli tükenme düşük kan oksijen seviyelerine ve atık birikimine işaret edebilir. Yani, bu karaciğer hasarı bariz erken belirtilerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu