Bitkisel Tedaviler

Nane – Şifalı Bitki

İşte birkaç ipucu:

 • Amerika Birleşik Devletleri yılda yaklaşık 7 milyon sterlin üretim yapıyor.
 • Washington Eyaleti, ABD yılda 16.000 dönüm yetiştiriyor.
 • Bu bitki Mısır piramitlerinde bulundu ve İncil’de belirtildi.
 • Bu bitki ilaç ve yiyecek için güvenli, büyümek kolay ve tamamen lezzetli!
 • Bu bitkiden toplanan yağın% 90’ı ağız bakımı ve şekerleme için kullanılır (bu yağın sadece 1 damlası bir tüp diş macununu lezzetlendirir).

Belki şimdiye dek Nane’den bahsettiğimi tahmin etmişsinizdir – çok “harika” bir bitki. Bu yemyeşil, zengin yeşil bitki bir arı sokmasından gelen ısıyı alır, güneş yanığını soğutur, ateşi düşürür ve sıcak bir günde daha serin hissetmenize yardımcı olur. Nane, melez bir nanedir, bir nane yaprağı ve bir miktar nanedir ve tıbbi olarak birçok yüzyıldan beri kullanılmaktadır.

Nane Niye Böyle Değerli, Çalışkan Bir Bitki?

Nane yaprakları manganez, C vitamini ve bakır gibi birçok besin içerir. Bu bitkinin güçlü ama hoş lezzeti, bitki çayı yaparken diğer bitkilerle harika bir şekilde karışır. Nane uyarıcı özellikleri nedeniyle, diğer şifalı bitkiler ile kullanıldığında katalizör görevi görür.

Nane esansiyel yağı birçok kullanım alanları

Güvenli bir şişe nane uçucu yağı olmadan asla evden çıkmam. Yıllar boyunca kullandım ve birçok kez başkalarıyla paylaştım.

Nane Esansiyel yağı, seyreltmeden, “temiz” kullanılabilir. Biraz uzun bir yol gider. Yağı gözlerinize veya hassas cildinize dökmekten kaçınmak isteyeceksiniz. (Eğer bu gerçekleşirse, suyla değil yağla sulandırabilirsiniz.)

 • Tapınağımda bir baş ağrısı, boynumda bir boyun ağrısı veya sert boyun için, sırt ağrımı için sırtımda ve şişmiş lenf düğümlerinde nane yağı kullanıyorum.
 • Sinüs basınçları için, sinüslerin üzerine birkaç damla masaj yapıyorum. (Gözlerin içine girmemeye dikkat edin!)
 • Hasta olduğumda kendimin ve çocuklarımın ayaklarının altına birkaç damla masaj yapıyorum. Ateş durumunda vücudun soğumasına yardımcı olur ve bulantıyı azaltır.
 • Sabah bulantısı, mide bulantısı ya da grip olduğunda, içinde birkaç damla nane esans yağı olan buz gibi suyu severim.
 • Çocuklarım sıcak ve şişmiş bir böcek ısırığı veya acı aldığında, nane esansiyel yağı soğuyor ve yatıştırıyor.
 • Şu anda dişlerimi fırçalarken nane kullanıyorum. Islak diş fırçamı biraz kabartma tozu içerisine batırdım ve fırçanın üzerine bir damla nane esans yağı damlattım. Fırçaladıktan sonra ağzım çok temiz geliyor.
 • Nane esansiyel yağı da birçok kullanım için bir taşıyıcı yağ halinde seyreltilebilir. Hindistan cevizi yağı essential fincan içine 5-10 damla nane esansiyel yağı karıştırın. Bu yağ, göğsün içine masaj yaparak ya da tıkanıklık için sırtüstü masaj yapılabilir. Güneş yanığını soğutmak ve iyileştirmek için kullanılabilir. Adet krampları için karına masaj yapın.
 • Nane çayı, tercihe ve ihtiyaca bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak alınabilir. Soğuk nane çayı sıcak bir günde lezzetlidir. Bir bardak sıcak nane çayı soğuk bir evle sıkışıp kaldığınızda bir kış gününde yardımcı olur. Nane çayı ayrıca tıkanıklık, bulantı, hazımsızlık ve gaz ağrıları için de kullanılabilir.
 • Geçenlerde kendimi arabamda öksüren çocuklarla buldum ve hiç öksürük damlası yoktu. . Bazı sert nane şekerlerim var. Bu öksürüğe oldukça iyi bakıyordu.
 • Bazıları bulantı ve hatta trigeminal nevraljide yardımcı olmak için naneli sakız bulmuşlardır. (Aspartam içermeyen bir marka arayın.)

Herbalist Lalitha Thomas, “Ten Essential Herbs” adlı kitabında ayrıntılı bir şekilde içerdiği on bitkiden biri olarak yeteri kadar değerli olduğuna inanıyor. Nane çayın saç durulaması olarak kullanılabileceğini söylüyor (saç derisini canlandırmak ve canlandırmak için.) Gerçekten de, ticari saç ürünlerinde zaman zaman nane kullanılıyor. Sıcak günlerde nane şampuanı ya da sabun kullanmayı özellikle canlandırıcı buluyorum.

Kendi Nane’nizi Kolayca Büyütün!

Nane büyümek kolaydır ve bir bitki uzun yıllar dayanır ve büyür. Aslında, devralabilir, o yüzden nereye koyduğunuza dikkat edin. Bahçe merkezinde tohum veya küçük bir bitki satın alınabilir. Devralacaksanız endişeleniyorsanız, toprağı bir kahve kabına (veya daha büyük bir kaba) yerleştirebilirsiniz. Bir bitkinin kurulmasını sağladıktan sonra, taze nane çayı yapabilir veya yaprakları daha sonra kullanmak üzere kurulayabilirsiniz.

Bir arkadaşımın avlusunda geniş bir nane yaması vardı. Bahçeye çim biçildiğinde (nane dahil), ona buzlu çay gibi koktuğunu söyledi.

Nane Evinde Birçok Kullanımları

 • Taze nane (veya esansiyel yağ) sapları, fareleri caydırmak için dolaplarda veya karıncaları caydırmak için mutfak tezgahlarında kullanılabilir.
 • Pamuk toplarına nane yağı damlattım ve fareleri caydırmak için dolaba bıraktım.
 • Bir sprey şişesine 1 çay kaşığı nane yağı ve 1 bardak ovma alkolü koyup, mutfak tezgahlarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Bu karıncalar ile yardımcı olur ve aynı zamanda tezgahı çok temiz bırakır ve mutfak aydınlık ve taze kokuyor!
 • Eğer karıncalarla ilgili sorun yaşarsam, yatmadan önce tezgahı köşelerini sıkıştırabilir ve silmeyebilirim.

Lezzetli, ferahlatıcı bir nane çayı nasıl yapılır

İyi bir bardak nane çayı yapmak için, nane çay poşetleri veya gevşek kuru nane yaprakları kullanabilirsiniz. Çay poşeti veya yaprakları (1-2 çay kaşığı) bir bardağa koyun. Kaynamaya getirilen bir bardak su ekleyin. Uçucu yağları tutmak için örtün. 15 dakika boyunca dik. Çay poşetini çıkarın veya yaprakları süzün. İsterseniz tatlandırın. Keyfini çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu