Bitkisel Tedaviler

Şifalı Bitkilerin Hazırlanması

ÇAY OLARAK HAZIRLAMA

Kaynatılmış olarak: Taze otlar doğranmış ve belirtilmiş miktarda cam ya da metal olmayan bir kaba yerleştirilir. Su ayrı bir kapta kaynatılır ve hazırlanmış olan otların üzerine dökülür, bu suda yarım dakika kalması kâfidir. Çayın rengi açık sarı veya açık yeşil olmalıdır. Kurutulmuş otlar bir ila iki dakika kaynar suda kalabilir. Kökleri ise, belirtilmiş miktarları ile önce soğuk suya koyar, sonra kaynatır, üç dakika demlendirirsiniz.

  Soğuk demleme: Sıcaklık tesiri nedeniyle tedavi edici özelliklerini kaybedebileceklerinden, bazı bitkiler aşırı kaynatılmamalıdır (örneğin Ebegümeci, Ökse otu veya Eğir). Bitkiler, verilen miktar suyun yarısı ile soğuk suda 8 -12 saat gece bekletilir, sabah süzülür. Kalan su sıcak olarak süzülen bitkilerin üzerine dökülür ve tekrar süzülür. Bu yöntemle elde edilen çay karıştırılır.

BİTKİ BUHAR KOMPRESİ

   Tencerede kaynayan suyun üzerine, içinde kuru veya taze bitkiler olan süzgeci oturtun, üstünü örtün. Bir zaman sonra bitkiler yumuşar ve lapa haline gelir. O zaman onları temiz tülbent içine alarak hasta kısmın üstüne koyun. Ayrıca bir yünlü bezle örtün ve tekrardan üstüne üçüncü bir bezle sıkıca sarın. Sıcak tutulması çok mühimdir. Bütün gece kalabilir.

KREM VE YAĞ HAZIRLANMASI

   İki avuç dolusu bitki ufalanır. 500 gr. Hayvan yağı kızgın hale getirilir. Otlar içine atılır. Kısa süre karıştırılır ve ocaktan çekilir. Üstü sarılarak soğumaya bırakılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır. Bir keten bezden filtre edilerek, sıcak krem kavanoza konur. 

Yağ ise şöyle hazırlanır: bitkileri bir şişeye serbestçe, ağzına kadar doldurun. Üstüne zeytinyağı dökün. Öyle ki zeytinyağı bitkilerin iki parmak üstüne çıksın. On dört gün, güneşte veya sıcak bir yerde dursun.

BİTKİ BANYOLARI

   Dolu banyo: bitkiler geceden soğuk suya konur. Bir banyo için, altı veya sekiz litrelik bir kova dolusu taze veya 200 gr. Kuru bitki gereklidir. Ertesi sabah ısıtılır ve banyodaki normal suya ilave edilir. Hastanın kalp bölgesi daima suyun dışında kalmalıdır. Yirmi dakika yeterlidir. Banyodan sonra kurulanmadan bornoza sarınarak bir saat yatılmalıdır.

 Yarım banyo: yarım kova dolusu taze bitki veya 100 gr. Kuru bitki gereklidir. Usul, aynen dolu banyodaki gibidir. Yalnız yarım banyoda hastanın böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. Tekrar ısıtılmak şartı ile bu banyo suları iki defa kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu