Yemek Tarifi

Zeytinyağlı Kapuska Tarifi

Kapuska yemeğinden farkı aslında genelde içinde pirinç olmamasıdır. Bir de kıymamız yok ama zaten kapuska içerisinde pirinç varsa da kıyma olmaz gibi bir durum söz konusudur. Bir de zeytinyağlı bir tarif. Benzer ama bence lezzet açısından farklı yemeklerdir.

Malzemeler;

Küçük boy beyaz lahana

2 adet kuru soğan

4 yemek kaşığı sıvı yağ

1 yemek kaşığı dolu dolu domates salçası

1 yemek kaşığı dolu dolu biber salçası

1 çay kaşığı kırmızı pul biber

Tuz

Su

Yapılışı;

Salata yapar gibi ama biraz daha iri doğradığımız beyaz lahanalarımız sirkeli suda 5 dakika bekletilir ve daha sonra da bol sudan geçirilir. Bu aşamadan sonra da yemeklik doğranan soğan öncelikle yağda pembeleştirilir.

Soğan pembeleştiği anda da içerisine salçamız eklenir. Bu tarz yemeklerde, yani salça giren yemeklerde saçlanın iyi bir şekilde kavrulması yemeğin genelinde buruk bir tat gelmesini önlemek için önemlidir. Bir şeker eklemesi de yapulır. Malzeme listesinde eklemedim lakin 1 küp şeker eklemenizi muhakkak tavsiye ederim. Daha sonra yıkanan beyaz lahanalarımız eklenir.

Lahana gözünüze eğer yemeği ile defa yapıyorsanız çok gelebilir ama inecek hem de epey, zaman içerisinde “ indikçe de ” ekleme yapabilirsiniz. Kaynar olacak şekilde suyumuz eklenir ve de sonrasında tuz, sirke ve şekeri ekleyin.

Not : Bu yemek çok sulu olmaz. Kaynar su eklemesini yemeğimiz aşırı sulu olsun diye değil, çekene kadar lahanalarımız erisin, kendi sularını salsın diyedir.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu